Finančný denník

Cashmon je jednoduchý a bezpečný finančný denník. Každý si ho môže prispôsobiť podľa potrieb a stať sa tak svojím vlastným účtovníkom.
Máte úver alebo pôžičku? Poraďte sa s nami.

Tipy a Triky

Registrácia úspešná, čo ďalej?

Po úspešne zvládnutom registračnom procese je čas zoznámiť sa s Vaším vlastným finančným denníkom. Ako prvé odporúčame vyplniť Vaše osobné údaje a telefónne číslo v sekcii Nastavenia. Tieto údaje nie sú povinné a neprepájame ich s Vašimi záznamami. Slúžia výhradne pre prípady, kedy by sme potrebovali overiť Vašu identitu (napríklad pri strate hesla).

V Nastaveniach sa takisto nachádzajú predvolené kategórie a podkategórie. Môžete si ich upraviť podľa seba tu, alebo priamo pri zadávaní v časti Príjmy a výdaje. Kategórie slúžia pre príjmy aj výdaje a spájajú podobný druh záznamov. Samotné evidovanie potom prebieha v podkategóriach, ktoré sprehľadnia Vaše osobné účtovníctvo.

Najdôležitejšie je ale začať. Preto Vám odporúčame čo najskôr urobiť svoj prvý záznam. Časom si môžete štruktúru kategorizovania prispôsobovať podľa potreby. Nezabudnite však, že hlavnú kategóriu nie je možné vymazať, kým sa v nej nachádzajú údaje. Naopak, podkategóriu je možné vymazať kedykoľvek - pri mazaní preto vždy dávajte pozor.

Práca s denníkom

Nové záznamy je možné zapisovať aj pre dátumy z minulosti alebo budúcnosti, predvolený je však dátum aktuálneho dňa. Pre každý záznam je povinný aj krátky popis. Kedy zapisovať údaje do denníka? Keď máte čas. Môžete to urobiť na konci dňa, na konci týždňa, ale údaje môžete zapisovať aj priebežne ako vznikajú.

Predstavte si situáciu, keď si v obchode kúpite okrem potravín aj hygienické potreby a na bločku sa objaví iba jedna suma nákupu. Ako zapísať takýto výdaj do viacerých kategórií? Je na Vás, aký prístup zvolíte. Každý výdaj môžete evidovať spoločne napríklad ako „nákup“, alebo účtenku rozpočítajte do kategórií, ktoré Vás zaujímajú. Dôležité je, aký podrobný prehľad chcete mať.

Grafy

K dispozícií sú dva typy grafov. Stĺpcové a koláčové. Stĺpcové grafy aktivujete tlačidlom „Priebeh“ a vyjadrujú vývoj záznamov v danom období. Zvolením priebehu príjmov za aktuálny mesiac tak môžete jednoducho zobraziť vývoj mesačných zárobkov.

Koláčové grafy vyvoláte tlačidlom „Pomer“ a reprezentujú pomerové porovnanie jednotlivých kategórií za vybrané obdobie. Vyberte si pomerový graf výdajov v týždni a uvidíte koláč, ktorý Vám prezradí, na čo ste tento týždeň minuli najviac.

Grafy sú interaktívne, prechádzaním po grafe tak získate ďalšie informácie. Pri pomerových grafoch môžete so zobrazeným koláčom ďalej pracovať a detailne tak prezerať informácie o Vašich záznamoch. Časové obdobia týždeň, mesiac a rok je možné pohodlne posúvať časovým rozhraním pod ovládacím menu alebo si nastavte vlastné časové obdobie.

Funkcia Obľúbené grafy Vám urýchli prácu s grafmi v prípade, že často sledujete konkrétny výber. Uložte si často používaný graf do obľúbených a nabudúce môžete preskočiť ovládacie menu a ihneď ho vyvolať. Vhod Vám určite príde aj pridávanie viacerých grafov na stránku. Môžete tak vybrať napríklad niekoľko rovnakých grafov pre po sebe idúce časové obdobia. Ideálne pre ich porovnanie a vyhodnotenie.

Finančná pohoda

Finančná pohoda, ktorú získate pravidelným používaním Cashmonu, vyplýva z toho, že získate informácie o svojich peniazoch. Nestresujte sa preto, ak niektorý príjem či výdaj nemôžete zaevidovať hneď. Cashmon spracuje údaje, kedykoľvek ich zadáte. Sú situácie, keď sa prehnane detailná evidencia nehodí. Napríklad v období sviatkov alebo dovoleniek.

Ak si chcete dopriať na dovolenke, alebo sa chystáte na nákup darčekov - urobte si rozpočet. Tento zaevidujte do Cashmonu a doprajte si pohodu pri utrácaní tohto rozpočtu. Nie vždy je vhodné podrobne kontrolovať svoje výdaje. Užite si dovolenku, prípadne obdarujte svojich blízkych. Vďaka Cashmonu budete už dopredu vedieť, čo si môžete dovoliť, a že ďalšie informácie nepotrebujete.

Komunita

Pridajte sa do komunity „kešmoňákov“ na Facebooku a pravidelne sledujte naše články. Dozviete sa nielen ako správne hospodáriť a kde ušetriť, ale možno Vám iní užívatelia dajú svoje tipy ako využívať Cashmon. Neváhajte sa takisto podeliť so svojími skúsenosťami alebo radami, pomôžete menej skúseným členom.